Üks hingetõmme, 101 meetrit sügavust. Hinge kinni hoides.
Minu eesmärk on olnud aastaid saada esimeseks eestlaseks, kes sukeldub hinge kinni hoides üle 100 meetri sügavuse piiri. Olen selle eesmärgi nimel treeninud mitmeid aastaid ja näinud palju vaeva. Kõnealuse sihi nimel olen otsinud ja leidnud endale maailmatasemel treenerid ning loonud tugeva seljataguse, kes mind sellel teekonnal toetavad ning eesmärgi suunas liikuda aitavad.
Esimene eestlane üle 100 meetri piiri
Peale aastaid treenimist ja ettevalmistusi sain 1. detsembril hakkama oma eesmärgiga ning sukeldusin hinge kinni hoides 101 meetri sügavusele. Kõnealune sooritus on ametlik Eesti rekord ning ühtlasi ka kõige sügavam. Tegin oma sukeldumise No Limits distsipliinis, mis võttis aega 2 minutit ja 41 sekundit. Kogu korraldust ja pinnalt ametliku tulemuse valideerimist olid kontrollimas 2 AIDA kohtuniku.
No Limits
Vabasukeldumisel on mitmeid erinevaid distsipliine e. sukeldumisviise, kuidas sügavusse sukeldutakse. Minu eesmärk on püstitatud No Limits distsipliinis, mille puhul sukeldutakse ja laskutakse spetsiaalse raskusega ehk kelguga. Üles pinnale naasetakse spetsiaalse õhukoti abil, mis toob sukelduja tagasi pinnale.
Kuna No Limitsi puhul sukeldutakse sügavustesse, kuhu sportlane üldiselt omal jõul ei suuda minna, teeb see antud viisil sukeldumise üheks kõige ekstreemsemaks vabasukeldumise distsipliiniks. Erinevalt teistest distsipliinidest on see rohkem tehniline ja hõlmab endas sellest tulenevalt ka rohkem riske.
Kui sügav see sukeldumine tegelikult on?
101 meetrit sügavust vertikaalis alla – see on midagi, mis on tavainimesel raske ette kujutada. Esialgu oli mul endalgi keeruline aimata, kui sügav mu plaanitud eesmärk tegelikult on. Nii hakkasin ma paralleele looma ja ümbritsevast keskkonnast (eelkõige arhitektuurist) võrdlusi otsima. Need andsid hästi pildi ette, kui hullumeelne see eesmärk tegelikult olema saab.
Minu saavutused
Sügavus: 101 meetrit (No Limits, ametlik Eesti Rekord) / 55 meetrit (FIM) / Eesti sügavaim sooritus, Baltikumi 2. sügavaim sooritus
Distants: 91 meetrit (DNF) / 112 meetrit (DYN)
Staatika: 5 minutit 55 sekundit (STA)
*STA: Nägu vees liikumatult hinge kinni hoidmine
*FIM: Kätega mööda nööri tõmmates sügavusse sukeldumine
*DNF: Lestadeta basseinis distantsi ujumine
*DYN: Lestadega või monolestaga basseinis distantsi ujumine
*NLT e. No Limits: Vabasukeldumise üks ekstreemsemaid distsipliine – sügavusse sukeldutakse raskuse abil, kus üles-alla liikumiseks kasutatakse spetsiaalset sledi ehk kelku.